Miasto Olsztyn - strony www Olsztyna

Rozrywka w Olsztynie

czytano 10702 razy

Muzea
Za czasów Prus Wschodnich muzealnictwo w Olsztynie nie mia³o warunków rozwoju. Pierwsze muzeum pañstwowe w Olsztynie powsta³o w 1921 w salach olsztyñskiego zamku, a zawarte w nim eksponaty g³osi³y zwyciêstwa niemieckiego w plebiscycie z 1920

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Najwiêksz± obecnie olsztyñsk± placówk± muzealn± jest Muzeum Warmii i Mazur, którego siedziba mie¶ci siê w Zamku Kapitu³y Warmiñskiej. W jego zbiorach znajduj± siê m.in. pami±tki, dokumenty, ikonografie, obrazy i rze¼by rodem z tutejszego regionu. W Muzeum zlokalizowana jest sta³a wystawa kopernikowska, której najwa¿niejszym eksponatem jest astronomiczna tablica do¶wiadczalna wykonana w³asnorêcznie przez Miko³aja Kopernika w 1517 roku.
Do muzeów w Olsztynie zalicza siê tak¿e Dom Gazety Olsztyñskiej, którego siedzib± jest budynek, bêd±cy w czasach dwudziestolecia miêdzywojennego redakcj± Gazety Olsztyñskiej, jedynej polskiej gazety na Warmii, ukazuj±cej siê od 1886 roku. W stolicy województwa warmiñsko-mazurskiego mieszcz± siê tak¿e muzea przyrody przy ul. Metalowej w secesyjnym pa³acyku oraz muzeum przyrody im. Janiny Wengris w dzielnicy akademickiej Kortowo, w hali widowiskowo-sportowej Urania znajduje siê Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego.

Galerie
W Olsztynie funkcjonuje ok. 10 galerii sztuki. Jedn± z nich jest Biuro Wystaw Artystycznych z siedzib± w olsztyñskim planetarium. Jest to najwiêksza, pañstwowa galeria sztuki w mie¶cie. Powsta³a w roku 1958, pocz±tkowo jej siedzib± by³ olsztyñski zamek, w roku 1973 przeniesiono j± w obecne miejsce. W¶ród innych olsztyñskich galerii znajduj± siê m.in. Galeria Rynek, Galeria Spichlerz MOK czy Art Deco.

Kina
Pierwszym kinem wêdrownym, które zawita³o do miasta by³o najprawdopodobniej Welt – Biographie (niem.), in¿. Heinrich Schnellhase. Anons reklamowy umieszczony 26 listopada 1909 w Allensteiner Volksblatt, przytacza dwunastoletni± tradycjê pokazów kinowych w mie¶cie. Na jego podstawie przyj±æ mo¿na, ¿e pierwsza projekcja kinowa w Olsztynie odby³a siê najprawdopodobniej w 1897.[33] 30 wrze¶nia i 1 pa¼dziernika 1909, w sali hotelu Deutsches Haus go¶ci³ Edison-Welt-Theater Windorfa z Berlina-Weißensee.
Pierwsze kina stacjonarne w Olsztynie powstawa³y jeszcze przed I wojn± ¶wiatow±:

  • Teatr obrazów ¶wietlnych (niem. Lichtbild-Theater) – pierwszy sta³y teatr kinematografii w Olsztynie, utworzony w 1909, co upamietnia anons w Allensteiner Volksblatt z dnia 16 listopada 1909;
  • Kino Luizy (niem. Luisen-Theater) przy Rynku nr 23 – obecnie w jego miejscu funkcjonuje kino „Awangarda”;
  • Metropol Theater (niem.) przy ul. Podgórnej (obecna ul. Staromiejska) – kino zniszczone podczas dzia³añ wojennych w 1945;
  • Lichtspielpalast (niem.) przy ul. Pieniê¿nego nr 12 – kino przemianowane w 1918 na Central-Theater (niem.), zlikwidowane po II wojnie ¶wiatowej.

Kolejne obiekty kinowe w mie¶cie powsta³y w okresie miêdzywojennym:

  • kino Capitol przy ul. Klebarskiej (obecna al. Pi³sudskiego) – kino utworzone w 1929, po zakoñczeniu II wojny ¶wiatowej kino zast±pione nieistniej±cym ju¿ kinem Odrodzenie;
  • kino utworzone w 1936 nak³adem inwestycyjnym berliñskiej firmy UT-Lichtspiele przy ul. Pieniê¿nego 16 – dzia³aj±ce do 2005 jako kino Polonia.

W po³owie lat 90. XX wieku zamkniêto kino Grunwald przy al. Wojska Polskiego. Kolejne zamkniêcia placówek kinowych w Olsztynie odby³y siê w 2005 i dotyczy³y kina Kopernik przy ul. 1 maja oraz kina Polonia przy ul. Pieniê¿nego. Oba kina zamkniêto w zwi±zku z budowanym multipleksem centrum filmowego „Helios” w „Alfa Centrum” przy al. Pi³sudskiego.
Obecnie w mie¶cie funkcjonuj± dwa kina: Helios oraz Awangarda. Ponadto istnieje równie¿ Dyskusyjny Klub Filmowy „ZA”, dzia³ajacy przy przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.

Teatry

  • Teatr Lalek
    Najwiêkszym olsztyñskim teatrem jest dramatyczny Teatr im. Stefana Jaracza, za³o¿ony w 1925 roku jako Treudank, symbol wdziêczno¶ci mieszkañcom za g³osowanie za pozostaniem w granicach Niemiec podczas plebiscytu w 1920 roku. Placówka posiada obecnie trzy sceny, w tym jedn± du¿± na 480 miejsc. W Teatrze im. Stefana Jaracza odbywaj± siê Olsztyñskie Spotkania Teatralne oraz Miêdzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy". Aktualnie teatr posiada status narodowej instytucji kultury. Od 1998 roku dzia³a w nim publiczne Studium Aktorskie. W Olsztynie mie¶ci siê tak¿e Olsztyñski Teatr Lalek. Za datê jego powstania uznaje siê rok 1953. Trzecim olsztyñskim teatrem jest za³o¿ona w 1957 przez Tadeusza Ostaszkiewicza Pantomima Olsztyñska – teatr g³uchych, zaliczany w latach 1971-1990 do grona renomowanych scen w kraju i Europie (od 1959 do 1989 prowadzi³ j± Bohdan G³uszczak). W latach 90. Pantomima Olsztyñska straci³a na znaczeniu, za¶ od pocz±tku XXI wieku jej status ogranicza siê do roli teatralnego ko³a zainteresowañ przy Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (d. WDK) w Olsztynie.

Muzyka
Edukacja muzyczna w Olsztynie odbywa sie na bazie Pañstwowej Szko³y Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina, a tak¿e prywatnej Szko³y Muzycznej Yamaha.
W Olsztynie mie¶ci siê Warmiñsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego. Pocz±tki dzia³alno¶ci Filharmonii zwi±zane s± z ma³± orkiestr± symfoniczn±, powsta³± w po³owie lat 40. XX w. W 1972 r. zespó³ Orkiestry Symfonicznej otrzyma³ sta³± siedzibê w Pañstwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina, wtedy te¿ nadano jej status Pañstwowej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego.
Olsztyn uto¿samiany jest równie¿ jako wa¿ny o¶rodek chóralistyki w pó³nocno-wschodniej Polsce.
Z Olsztyna wywodzi siê kilka znanych zespo³ów muzycznych i wykonawców ró¿nych nurtów i gatunków, m.in: Afromental, Vader, Big Day, Czerwony Tulipan, Pro Musica Antiqua, Pro Musica, PRO FORMA, Olsztyñski Chór Kameralny COLLEGIUM MUSICUM, Norbi, Ku¶ka Brothers, Kangaros, Mietek Folk, Harlem, K.O.M.P, Kaczki z Nowej Paczki, Shannon, Horpyna, Tuhaj Bej, Dies Irae, Berkut, Enej, Transsexdisco Los Vaticaneros, Medium, LIDO, Kookaburra, Skyscream, Wierni, Akademicki Chór Bel Canto WSIiE TWP czy Chór Lekarzy:"Medici Pro Musica".


Imprezy i festiwale
Do najwa¿niejszych olsztyñskich cyklicznych imprez i festiwali nale¿± m.in.

  • Olsztyñskie Lato Artystyczne,
    Olsztyñskie Lato Artystyczne to z kolei trzymiesiêczny cykl imprez odbywaj±cych siê w trakcie wakacji. G³ówn± ich scen± jest olsztyñski amfiteatr. W¶ród imprez organizowanych w ramach Olsztyñskiego Lata Artystycznego s± m.in. Dni Olsztyna, Olsztyñskie Koncerty Organowe, Staromiejskie Spotkania z Szant±, Olsztyñski Festiwal Jazzowy.
  • Olsztyñskie Noce Bluesowe
  • Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "¦piewajmy Poezjê".
    Spotkania Zamkowe odbywaj± siê w mie¶cie od 1974 roku. G³ównym punktem festiwalu jest konkurs m³odych artystów poezji ¶piewanej.
  • W Olsztynie corocznie odbywa siê te¿ Olsztyñski Festiwal Dalekowschodnich Sztuk Walki.


Planetarium i obserwatorium

Olsztyñskie Planetarium Astronomiczne otwarto 19 lutego 1973 – w piêæsetn± rocznicê urodzin Miko³aja Kopernika – przy dzisiejszej Alei Pi³sudskiego. Jest to drugie co do wielko¶ci planetarium w Polsce. Planetarium jest siedzib± Federacji Miast Kopernikowskich.
Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie otwarto 13 pa¼dziernika 1979. Zlokalizowane zosta³o w zaadaptowanej wie¿y ci¶nieñ, zbudowanej w 1897 roku na wzgórzu ¶w. Andrzeja, najwy¿szym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna.
Przy bezchmurnej pogodzie obserwatorium prowadzi pokazy astronomiczne. Ponadto z tarasu budynku widoczna jest panorama miasta.


Inne organizacje i placówki kulturalne

  • Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych – samorz±dowa instytucja kultury, zajmuj±ca siê animowaniem, inspirowaniem i wspieraniem spo³ecznej aktywno¶ci kulturalnej w województwie warmiñsko-mazurskim
  • Miejski O¶rodek Kultury w Olsztynie – organizator wielu imprez i festiwali
  • Pa³ac M³odzie¿y w Olsztynie – placówka o¶wiatowo-wychowawcza dla dzieci i m³odzie¿y
  • Centrum Francusko-Polskie Cotes-d'Armor

¼ród³o: Olsztyn

 



data dodania: 2011.06.07 21:21    data edycji: 2011.06.07 22:30
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania czê¶ci lub ca³o¶ci bez zgody redakcji olsztyn.wortale.net.



Dodaj komentarz

Komentarz zostanie zatwierdzony po przeczytaniu przez administratora.
Imiê: Przepisz kod z obrazka:

Wszelkie prawa zastrze¿one 

Kontakt z nami | Reklama na portalu | Redakcja | Nasze portale

Wszelkie prawa zastrze¿one. Zasady korzystania & Polityka prywatno¶ci | Projekt WORTALE.NET | Wydawca SOLUMA