Miasto Olsztyn - strony www Olsztyna

Programowanie, czyli nauka komunikacji.

czytano 803 razy

Wiele osób nadal nie rozumie, czym tak naprawdę jest programowanie. O ile wie, co powstaje poprzez procesy kodowania, to już niekoniecznie rozumie sposób, w jaki jest to uzyskiwane. Tymczasem programowanie to nic innego, jak nauka języka, który poprzez odpowiednią składnię jest zrozumiały dla komputera i przekładany na funkcjonalny dla człowieka obraz lub program.

Programowanie dla najmłodszych a języki kodowania.

Wysyłając dziecko na zajęcia dodatkowe dla dzieci z zakresu programowania, możemy mieć pewność, że prędzej czy później pozna ono któryś z programistycznych języków. Jednak, aby zrozumiało, o co tak naprawdę chodzi w wydawaniu komend maszynie, musi najpierw samo zrozumieć, czym jest komunikacja. Dlatego też, podczas kursów kodowania dla najmłodszych tak dużą uwagę zwraca się na rozwój komunikacji w grupie, umiejętności słuchania innych, jak i ćwiczenia własnego przekazywania informacji w sposób zrozumiały dla innych.

Czym się różni język programowania od innych?

Język programowania nie jest językiem obcym, w dosłownym znaczeniu. Jest to raczej sposób przekazywania informacji, najczęściej w języku angielskim (wspólny dla ujednolicenia wszystkich języków), ale dla dzieci także w języku polskim. Podstawową różnicą jest to, że komputer nie zrozumie intonacji, akcentu, mimiki i gestykulacji. Dlatego, aby „dogadać się” z maszyną, należy nauczyć się jasno wyrażać swoje myśli i potrzeby, wyłącznie za pomocą słów, dodatkowo maksymalnie skracając długość wypowiedzi. Kodowanie dla dzieci i dorosłych bazuje na tych samych fundamentach komunikacyjnych, a języki kodowania często nie różnią się ogólnymi założeniami.

Warsztaty kodowania i nauka komunikacji.

Prowadzone przez szkoły warsztaty programowania dla dzieci w Olsztynie, skupiają się w najmłodszych grupach właśnie na tym, aby maluch potrafił przekazać swoje myśli za pomocą zrozumiały dla innych, w sposób jasny, bez pomocy instrumentów komunikacji niewerbalnej (gestykulacja, mimika). Zajęcia takie, nie tylko wspomagają naukę programowania, ale są także świetnym wyborem dla dzieciaków mających problemy z wyrażaniem siebie, nieśmiałych lub przeciwnie, mocno i chaotycznie wyrażających swoje potrzeby, co przekłada się na trudności ze zrozumieniem.

Artykuł partnera serwisu



data dodania: 2019.09.16 11:41
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji olsztyn.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone 

Kontakt z nami | Reklama na portalu | Redakcja | Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności | Projekt WORTALE.NET | Wydawca SOLUMA