Miasto Olsztyn - strony www Olsztyna

Numer VIN. Jak go sprawdzić?

czytano 1058 razy

Nie wszyscy sprzedający samochód na rynku wtórnym informują o jego przeszłości i wadach. By nie paść ofiarą nieuczciwego kontrahenta, warto sprawdzić numer VIN auta.

Niecałe 100 tysięcy kilometrów przebiegu, bezwypadkowy, od pierwszego właściciela – to tylko niektóre z kłamstw, które możesz znaleźć w ogłoszeniach motoryzacyjnych. W walce z nieuczciwymi sprzedawcami na szczęście nie jesteś bezbronny. Wiele na temat przeszłości auta i jego stanu prawnego powie ci numer VIN.

Korzystając z internetowych wyszukiwarek VIN możesz uniknąć kupna samochodu kradzionego (a w takich przypadku konsekwencje ponosisz również ty) lub z wadami, o których poprzedni właściciel „zapomniał” napisać w ogłoszeniu. Przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym podpowiadamy, jak korzystać z takich narzędzi i na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach auta z rynku wtórnego.

Czym jest numer VIN?

VIN to skrót od angielskiego Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. W produkowanych obecnie autach składa się z 17 znaków – liter (bez I, O, Q) oraz cyfr. Jest generowany według jednego z dwóch standardów: europejskiego (norma ISO-3779) oraz amerykańskiego. Ten drugi jest bardziej uproszczony, jednak oba są ze sobą kompatybilne.

Numer VIN składa się z sześciu sekcji:

  • kodu identyfikacji producenta przypisanego do każdej marki – pierwsze trzy znaki;

  • opisu pojazdu (zawierającego informacje o typie nadwozia i silnika oraz wersji wyposażeniowej) – kolejnych 5 znaków;

  • liczby ochronnej – 9 znak;

  • roku produkcji – 10 znak;

  • danych zakładu, w którym wyprodukowano auto – 11 znak;

  • numeru seryjnego samochodu – ostatnich 5 znaków

Gdzie szukać numeru VIN?

Najłatwiejsza opcja to znalezienie numeru VIN w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeśli jednak jesteś dopiero na etapie przeglądania ogłoszeń i nie masz dostępu do tego dokumentu, możesz poprosić o jego przesłanie sprzedawcę. Uczciwi kontrahenci nie mają z tym problemu, a niektórzy nawet publikują go w treści oferty. Jeśli dotychczasowy właściciel niechętnie zareaguje na twoją prośbę, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy. Oznacza to, że prawdopodobnie ma on coś do ukrycia.

Jeśli umówiłeś się na oględziny auta, numer VIN możesz sprawdzić samodzielnie. Poszczególni producenci umieszczają go różnych miejscach. O tym, gdzie szukać VIN dowiesz się na przykład między innymi na stronie producenta samochodu. Przykładowe lokalizacje to:

  • podłoga pod fotelem pasażera (KIA, Fiat, Opel, Mazda);

  • wzmocnienia boczne i czołowe (Chrysler, Opel, SEAT, Skoda);

  • podłoga bagażnika (Porsche, Alfa Romeo, Jeep);

  • obudowa deski rozdzielczej (Land Rover, Citroen, Volvo, Volkswagen)

Wyszukiwarki numerów VIN

Numer VIN możesz wpisać w jedną z internetowych wyszukiwarek. W ten sposób wygenerujesz raport, z którego dowiesz się między innymi tego, ilu właścicieli miał do tej pory dany samochód, czy brał udział w kolizjach i czy nie figuruje w rejestrze kradzionych pojazdów.

Wyszukiwarki różnią się nie tylko ilością dostarczanych informacji, ale też wiarygodnością. By mieć pewność, że dane są aktualne i zgodne z prawdą, wybieraj aplikacje działające w oparciu o technologię blockchain, takie jak ta dostępna na www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu. Od pozostałych wyszukiwarek odróżnia je to, że dostępna jest pełna historia edycji każdego rejestru, a to właściwie uniemożliwia tuszowanie niewygodnych faktów.

Artykuł partnera



data dodania: 2019.02.04 11:30
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji olsztyn.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone 

Kontakt z nami | Reklama na portalu | Redakcja | Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności | Projekt WORTALE.NET | Wydawca SOLUMA