Miasto Olsztyn - strony www Olsztyna

Pompy ciepła w domach energooszczędnych i pasywnych

czytano 1740 razy

Każdy inwestor zaczynający budowę domu, zastanawia się nad kosztami wykonania takiego projektu. Poza analizą rozwiązań architektonicznych, praktycznych i wizualnych kluczową rolę odgrywa strona ekonomiczna projektu. Mówiąc prościej, każdy inwestor zainteresowany jest tym ile wyniesie go wykonanie konkretnego budynku z wybranymi rozwiązaniami.  Przy wykonaniu projektu sposobami tradycyjnymi, koszty wykonania mogą być niższe w porównaniu z technologiami wykorzystującymi odnawialne źródła energii.

Najlepsze rozwiązania

Najkorzystniejszą opcją pod względem generowania kosztów użytkowych jest zastosowanie konstrukcji domu pasywnego. Dom pasywny to budynek w którym można zapewnić komfort cieplny mieszkańców, dostarczając do budynku stosunkowo niewielką ilość ciepła. W domach pasywnych i coraz częściej także energooszczędnych, stosowane są głównie systemy grzewcze oparte na odnawialnych źródłach energii. Niestety, rozwiązania takie są stosunkowo nowe i mało popularne przez co generują spore koszty, zwłaszcza w procesie budowy i instalacji systemów. Jednak systemy takie niosą ogromne zyski dla środowiska naturalnego a takich korzyści nie da się przeliczyć na pieniądze.

Aby określić energochłonność budynku, potrzebne jest określenie wartości współczynnika EA. Jest to sezonowe zapotrzebowanie na ciepło, wykorzystane do ogrzania budynku. Odnosi się ono do ogrzewanej powierzchni domu. W najnowszych projektach domów jednorodzinnych najczęściej zapotrzebowanie na ciepło zostało już wyliczone, dzięki czemu można określić klasę energochłonności budynku- czyli określić czy jest to dom tradycyjny, pasywny czy energooszczędny.

Od czego zależy klasa energetyczności

O tym jaka klasę energetyczności będzie miał dom jednorodzinny decyduje szereg czynników. Pierwszym z nich są parametry środowiska otaczającego budynek. W ich skład wchodzi klimat, a także to, czy w sąsiedztwie znajdują się inne budynki. Kolejnym czynnikiem są rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w danych budynku a także to, jaka izolacja została użyta . Architektura domu też jest czynnikiem wpływającym na energochłonność budynku. W jej skład wchodzi powierzchnia przegród przeźroczystych w ścianach, mamy tu na myśli ilość okien, ustawienie budynku względem stron świata a także bryła budynku. Oczywistą rzeczą jest, że im bryła budynku jest prostsza, zawiera mniej „wystawionych” elementów tym budynkiem będzie zatrzymywał więcej ciepła. Istotne jest także, czy do budynku przynależy garaż tzn czy jest uwzględniony w jego bryle. Wbrew pozorom, może on także mieć wpływ na zmniejszenie ilości ciepła potrzebnego do ogrzania domu. Następnym czynnikiem, którzy wpływa na energochłonność budynku jest to na jaka wentylację się zdecydujemy. Mamy do wyboru wentylację naturalną, mechaniczną oraz mechaniczną z rekuperacją.

Pompa ciepła w domach pasywnych i energooszczędnych

Kiedy już posiadamy dom, który wyposażony został w odpowiednie izolacje i systemy, pozwalające na jak najmniejsze straty ciepła, należy się zastanowi nad systemem ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Godnym uwagi rozwiązaniem przy budowie budynku a także jego modernizacji jest zastosowanie pompy ciepła. Zasada jej działania jest odwrotna do działania chłodziarki. Chłodziarka odprowadza ciepło ze środka na zewnątrz, a pompa ciepła pozyskuje ciepło z otoczenia i transportuje je do instalacji. Najczęściej stosowaną pompą ciepła jest pompa sprężarkowa. Składa się ona z 4 elementów: skraplacza, zaworu dławiącego, parownika i sprężarki.

Jak działa pompa ciepła? Pompa pobiera ciepło temperaturowe i w parowniku przetwarza je na ciepło parowania cieczy. W sprężarce para zwiększa swoje ciśnienie. Po przejściu do skraplacza zaczyna się osadzać i skraplać jednocześnie oddając ciepło. Na koniec wędruje do zaworu rozprężnego. Następuje tam redukcja ciśnienia, substancja pozostaje cieczą do momentu, kiedy znów trafi do parownika.

Jaką pompę ciepła wybrać? Można powiedzieć, że największą sprawnością odznaczają się pompy wykorzystujące wodę gruntową. Woda ta posiada wysoką temperaturę, kształtującą się na poziomie ok 10oC. Aby móc pozyskać jej ciepło, wykorzystuje się dwie studnie zbudowane na tej samej warstwie wodonośnej w odległości co najmniej 15 metrów. Z jednej studni pobierana jest woda do ogrzania układu, która po ochłodzeniu trafia do drugiej studni.Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kolektora płaskiego lub kolektora gruntowego. Ten pierwszy usytuowany jest ok 150cm pod powierzchnia gruntu, drugi montuje się w odwiertach głębokości od 30 do 200 m. Koszty jego montażu są wyższe od pompy wykorzystującej wodę gruntową, takie rozwiązanie odznacza się także mniejszą sprawnością.

Ostatnim i najtańszym źródłem pozyskiwania ciepła do pompy ciepła jest czerpanie energii bezpośrednio z powietrza. Takie pompy ciepła pozyskują ciepło w ten sam sposób, jednak zamiast wody wykorzystują zimne powietrze.

Czy zatem warto budować budynki energooszczędne i pasywne? Oczywiście! Mimo wyższych kosztów budowy niosą za sobą bardzo dużo korzyści. Między innymi generują mniejsze koszty utrzymania podczas użytkowania, korzystają z odnawialnych źródeł energii a co za tym idzie- chronią środowisko naturalne. Decydują się na zastosowanie w swoim domu odnawialnych źródeł energii, w wielu przypadkach możliwe jest uzyskanie dofinansowania na montaż takich systemów. Zmniejsza to znacząco koszty instalacji i pozwala cieszyć się naturalnym ciepłem.

Więcej o budownictwie energooszczędnym na Projekty Domów Dominanta.



data dodania: 2015.11.07 17:51
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji olsztyn.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone 

Kontakt z nami | Reklama na portalu | Redakcja | Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności | Projekt WORTALE.NET | Wydawca SOLUMA