Miasto Olsztyn - strony www Olsztyna

Kiedy potrzebny będzie demineralizator do uzdatniania wody?

czytano 2236 razy

Woda destylowana, czyli pozbawiona jakichkolwiek minerałów w swoim składzie chemicznym jest niezwykle przydatna w wielu gałęziach przemysłu. Jednym z zastosowań są akumulatory - woda demineralizowana bierze udział w produkcji elektrolitów.

woda

Zastosowanie demineralizatorów

Demineralizatory służą do uzdatniania wody, tak by była ona możliwie najczystsza pod względem fizyko-chemicznym. Tak oczyszczoną wodę wykorzystuje się w przemyśle (np. elektronicznym, chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym) oraz w badaniach laboratoryjnych, przy czym stopień oczyszczenia musi odpowiadać określonym parametrom (http://www.ichtj.waw.pl/drupal/pliki/wagosuszarka/zalacznik_4.pdf). Demineralizatory zasilane są najczęściej zwykłą wodą wodociągową. Zakup takiej maszyny ma sens wtedy, gdy istnieje duże zapotrzebowanie na bardzo czystą wodę, należy też uwzględnić stopień czystości uzyskanej cieczy. Do celów laboratoryjnych potrzebne będą systemy produkujące wodę spełniającą normę PN-EN ISO 3696:1999, woda do ogólnego zastosowania może być trochę bardziej „zanieczyszczona" - wystarczy wtedy zwykła destylacja, bez dodatkowego, skomplikowanego filtrowania. Systemy uzdatniania wody można stosować także w domu, np. do produkcji wody pitnej albo w akwarium. Przy wyborze demineralizatora trzeba zwrócić uwagę na wydajność urządzenia, szybkość płukania oraz skuteczność urządzenia przy bardzo zanieczyszczonej, twardej wodzie. W zakładach przemysłowych demineralizatory są zazwyczaj sporych rozmiarów, ale przy niższym zapotrzebowaniu wystarczą niewielkie, przenośne urządzenia produkujące demineralizowaną wodę, dostępne na przykład na stronie www.ipz.com.pl. Możliwy jest oczywiście także zakup gotowej wody demineralizowanej.

Napęd elektryczny

Szczególną rolę demineralizatory odgrywają w urządzeniach o napędzie elektrycznym - woda destylowana służy wtedy jako rozcieńczalnik elektrolitu w akumulatorze. Jakość pracy akumulatora w dużej mierze zależy od poziomu elektrolitu. Jeśli gęstość elektrolitu jest zbyt duża, konieczne jest usunięcie jego części i dolanie wody destylowanej. Dlaczego właśnie takiej? Bo zwykła woda jest na tyle zanieczyszczona, że będzie negatywnie wpływać na pracę akumulatora. W konsekwencji parametry elektryczne znacząco się pogorszą i nie wystarczy zwykła regeneracja akumulatora, ale konieczna będzie jego wymiana. Pojazdy napędzane energią z baterii, na przykład elektryczne wózki widłowe, wymagają stałego nadzoru pod kątem żywotności baterii, ta zaś musi mieć zawsze odpowiedni poziom elektrolitu. Serwis zajmuje się odsysaniem cieczy ze skrzyni baterii oraz dba o uzupełnienie ogniw wodą demineralizowaną - zużytą ciecz należy zutylizować, pod żadnym pozorem nie wolno jej wylewać do kanalizacji.



data dodania: 2014.08.20 15:59    data edycji: 2014.08.25 12:12
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji olsztyn.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone 

Kontakt z nami | Reklama na portalu | Redakcja | Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności | Projekt WORTALE.NET | Wydawca SOLUMA